środa, 31 października 2018

Spacer po Nieborowie

Witajcie!

Szczerze, bardzo mnie zaskoczyły prognozy pogody na najbliższe dni. 21 st C na przełomie października i listopada. Nigdy bym nie przypuszczała, że tak może wyglądać jesień. A jeżeli już mamy taką cudną pogodę to trzeba ją wykorzystać na maksa. W tym poście chcę Wam polecić kolejne miejsce do odwiedzenia, którym jest Nieborów (woj. łódzkie) i znajdujący się w nim piękny Pałac z ogrodem w stylu francuskim. A każdy, kto będzie w Nieborowie musi, absolutnie musi odwiedzić Park Romantyczny w Arkadii.Arkadię i Nieborów odwiedziliśmy jednego dnia, tak jak już pisałam w TYM poście, można kupić jeden bilet do obu miejsc.
Budowa Pałacu w Nieborowie rozpoczęła się około roku 1694 i jego pierwszym, właścicielem był kardynał Michał Stefan Radziejowski. Przez kolejne lata właściciele tego przybytku często się zmieniali. W 1774 roku Pałac w Nieborowie przejął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł. Książę zgromadził w Pałacu pokaźna kolekcję obrazów mistrzów europejskich, w wyposażeniu znalazły się stylowe meble, rzeźby i tkaniny, a także unikatowy księgozbiór (ponad 10 tys. woluminów dzieł polskich i obcych w tym starodruki z XV w.). Jego żona Helena założyła w tym czasie słynny ogród romantyczny w Arkadii. 


Po śmierci Michała Hieronima Radziwiłła w 1831 roku, dobra nieborowskie podupadły, a pałac uległ zaniedbaniu. Dopiero w 1879, gdy nowym właścicielem został Michał Piotr Radziwiłł, Nieborów odzyskał dawny blask. Michał Piotr założył przy pałacu manufakturę mebli i majoliki, uzupełnił uszczuplone wyposażenie wnętrz i wyposażył na nowo bibliotekę pałacową. Manufaktura majoliki dostarczała do pałacu ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną, która z czasem utworzyła cenny zespół majoliki nieborowskiej. Majoliki to ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą o bogatej kolorystyce, majoliki wyrabiano przede wszystkim bogato zdobione naczynia.

Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945r., następnie zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii został oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.Wycieczkę po nieborowskich dobrach zaczęliśmy od spaceru po ogrodzie, który jest ogromny. Jednak nie zachwycił nas tak jak ten w Arkadii. Być może na przełomie wiosny i lata, gdy wszystkie kwiaty już kwitną, ogród robi większe wrażenie. Jednak można spędzić wiele czasu spacerując alejkami, posiedzieć nad stawem, napić się gorącej kawy lub herbaty w Oranżerii. Kolejne kroki skierowaliśmy do Pałacu. Każde zwiedzane pomieszczenie robiło na nas duże wrażenie. Olbrzymia klatka schodowa pokryta prawie w całości jest kobaltowymi płytkami ceramicznymi holenderskimi z około 1700 roku, nie widziałam nigdy czegoś podobnego. W prawie każdy pokoju znajdował się kaflowy piec, każdy inaczej zdobiony. To co charakterystyczne i zapadło mi w pamięć, to to, ze wiele pomieszczeń było w wyrazistych kolorach (czerwony, żółty, zielony). I oczywiście piękna i wielka biblioteka z dwoma ogromnymi globusami, wow!
Ogólnie nie przepadam za zwiedzaniem zamków czy pałaców, wole ruiny niż w pełni wyposażone, ale Pałac w Nieborowie zrobił na mnie duuuuże wrażenie, nawet większe niż Zamek Książ.


Uważam, że Nieborów i jego okolice świetnie nadają się nie tylko na jednodniową wycieczkę, ale i na kilkudniowy pobyt. 

Jak zamierzacie spędzić najbliższy weekend? Spacer obowiązkowo musi być ;)

10 komentarzy:

 1. Ah jak tam pięknie ;)) Chciałabym pojechać.. Cieszę się, że najbliższy weekend będzie ładny, może uda mi się wybrać w góry. Szczerze, w zeszłym roku było tak samo, pod koniec października byłam w pięknym parku i pamiętam, że było tak gorąco, że chodziłam w krótkim rękawku. I dobrze, do zimy jeszcze 2 miesiące! Przyjdzie i na nią czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne miejsce i idealna pogoda na zwiedzanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Początek LISTOPADA był niezwykle pogodny - nie mniej jednak u mnie w miejscowości - pomyślna aura w dniu dzisiejszym już się zakończyła...

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam tma i dobrze wspominam, tez mam duzo pieknych zdjec :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy tam nie byłam, ale zdjęcia zdecydowanie przekonują mnie do tego, że powinnam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. There are certainly loads of details like that to take into consideration. That is a great level to carry up. I offer the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where the most important thing will probably be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the influence of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives. online casino slots

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiedziałam, że Nieborów jest taki piękny! Zapisuję na listę miejsc do odwiedzenia!

  OdpowiedzUsuń