środa, 14 września 2016

Wycieczki jednodniowe, cz. 1 Tomaszów Mazowiecki i Czarniecka Góra

Hej!

Lato się kończy, jednak zanim pogoda zepsuje się na dobre, zacznie padać i spadną temperatury, trzeba dobrze wykorzystać ten czas by mieć,co wspominać zimą.

Wiosna, lato i wczesna jesień zachęcają do wyjazdów, urlopów i podróży. Szkoda mi każdego słonecznego dnia, który przesiedzę w domu czy w pracy. Dlatego jeśli mamy z Narzeczonym możliwość wyjazdu, choćby na jeden dzień, to wsiadamy w samochód i w drogę.


Zwykle siadam do komputera wchodzę na Google Maps i zaczynam szukać miejscowości oddalonych max 100 km od naszego domu. Moją uwagę przykuwają zielone i niebieskie plamy na mapach. Te niebieskie to oczywiście rzeki, zbiorniki wodne, a zielone to parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody.

W ostatni weekend wybraliśmy się do Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie) oraz do Czarnieckiej Góry (woj. świętokrzyskie).

TOMASZÓW MAZOWIECKI 


Największa atrakcją Tomaszowa jest tzw. "Tomaszowska Okrąglica". To trzy najciekawsze miejsca na mapie Tomaszowa Mazowieckiego.

Skansen Rzeki Pilicy - powstał w roku 2000, gromadzi eksponaty obrazujące bogactwo dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego Pilicy i Nadpilicza.

Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła - rezerwat leży w dolinie rzeki Pilicy. Powierzchnia rezerwatu wynosi 28,7 ha. Jego symbolem jest kaczka krzyżówka. Został utworzony, dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Na jego terenie znajduje się las olchowy.

Groty Nagrzócykie - to pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów.
Po grotach oprowadza nas przewodnik, warto zabrać ze sobą bluzę ponieważ w środku temperatura waha się w okolicach 14 stopni.

CZARNIECKA GÓRA

To moje ulubione miejsce na mapie Polski, wracam zawsze tutaj z wielkim sentymentem. Jako dziecko przyjeżdżałam tutaj z dziadkami lub rodzicami na wakacje. To były piękne beztroskie wakacje, nie mieliśmy nawet dostępu do telewizji. Całe dnie spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Atrakcje? Nie ma tutaj żadnych atrakcji, jest  tylko piękny las, cisza, czyste powietrze, zalew (niestety brudny) i jeden sklep. Idealne miejsce na reset. Lasy są pełne jagód i grzybów.

Czarniecka Góra przed II wojną światową popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Obecnie mieści się tam Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. W czasach świetności w ciągu roku to miejsce odwiedzało nawet 10 tys osób. Na chwilę obecną funkcjonuje w okolicy kilka pensjonatów.Pozostałości po kopalni rudy żelaza i hałdy


Więcej informacji na temat Czarnieckiej Góry znajdziecie tutaj KLIK

Przygotowałam jeszcze 3 posty z tej serii. Spodziewajcie się ich niebawem ;)

Czy często robicie sobie takie wycieczki jednodniowe?
Gdzie najchętniej odpoczywacie?


17 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia i wspałania pamiątka:) Też lubie wracać do takich miejsc gdzie kiedyś byłam z sentymentem:) ja równieć bez Google maps nie wyobrażam już sobie funkcjonowania;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dylematy, czy poznawać nowe miejsca czy odwiedzać te, w których było nam dobrze ;)

   Usuń
 2. Piękny zakątek nad tym zalewem, miło tam można wypocząć na pewno :) Jednak osobiście chyba bym nie dała rady spędzić tam wakacji - nawet jako dziecko od zawsze lubiłam morskie kąpiele, więc cele moich podróży nie są tajemnicą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również kocham morze, mimo że nie przepadam za kąpielami to uwielbiam odpoczywać nad wodą :)

   Usuń
 3. Chętnie bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też lubię wycieczki chociaż w tym roku na zbyt wiele nie udało mi się pojechać, może w następnym roku uda mi się odwiedzić więcej miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pogoda dopisze to i jesienią można sobie pozwolić na krótki wyjazd :)

   Usuń
 5. Ostatnio na takiej jednodniowej wycieczce byłam w Toruniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miasto chciałabym kiedyś odwiedzić :)

   Usuń
 6. świetna fotorelacja! Nie miałam okazji zwiedzać tamtejszych regionów.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tym roku tylko jedną taką wycieczkę mieliśmy ;) Na ładne weekendy przeważnie jeździmy na wieś ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale piękne miejsca zwiedziliście, nie byłam tam nigdy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. §liczne miejsce i widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. woooow tez musze zacząć robić takie wycieczki :D

  OdpowiedzUsuń