piątek, 17 czerwca 2016

Książki na weekend

Cześć!!!

Czy u Was też tak okropnie wieje? Ładnie słonecznie, ciepło, ale przez ten wiatr nie mam ochoty wychodzić z domu. Zajadam bób i piszę dla was nowy post ;)


ANNA LITWINEK - CZAROWNICA

Sonia Hunamska jest młodą dziennikarka pracującą w lokalnej gazecie w pewnym mieście (nie pada jego nazwa). Prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie tajemniczych pochówków na terenie kościoła, a gdzie kiedyś stał zamek. Mówi się, że były tam chowane wampiry. Więcej na ten temat wie ekscentryczny archeolog, który nie ma zamiaru dzielić się wiedzą z Sonią. Dziewczyna jest uparta i za wszelką cenę chce dowiedzieć się , co kryją stanowiska archeologiczne. W tym samym czasie Sonia obchodzi swoje 30 urodziny i zaczyna się z nim dziać coś dziwne, śnią się jej koszmary, ma wizje, mdleje w rożnych miejscach. Jej bliscy boją się o nią, tylko ciotką Hala wie, co się dzieje z dziewczyną, to samo działo się z jej siostrą czyli matką Sonii. Sonia niebawem odkryje, że posiada niezwykły dar, który może jest skomplikować życie. Drzemiące w niej siły właśnie budzą się do życia.

Już kiedyś czytała książkę pt. "Czarownica", ale autorstwa Anny Klejzerowicz. W obu "Czarownicach" pojawia się magia, z tą różnica, że w "Czarownicy" Litwinek chodzi o prawdziwe czary i magię, wróżki, duchy oraz demony. W serii książek "Czarownica" Klejzerowicz chodziło o mądrość życiową kobiet KLIK.

Czytając, ze książka Litwinek jest magiczna, nie sądziłam, że mam to rozumieć dosłownie. Dlatego mocno się zdziwiłam, gdy przeczytałam o pierwszych odprawianych rytuałach i rozmowach z żywiołami. Ta książka to połączenie fantasy i beletrystki. Bardzo ciekawie został opisany wątek dotyczący walki kościoła z sagacytami (mądrymi ludzi - osoby posiadające magiczny dar). Ciekawe opisy i podawanie wielu "faktów" sprawiło, że świat magiczny staje się bardzo realny.
Czarownica to przyjemna w odbiorze lektura, gdzie przeplata się wiele wątków, a tajemnice czekają na swe odkrycie.
A ja Wam zdradzę pewną tajemnicę, akcja powieści toczy się w Radomiu. Nie ma drugiego takiego miast z tak charakterystycznym pomnikiem Jana Kochanowskiego ;)


ZAZDROŚNICE - ERIC-EMMANUEL SCHMITT 

Życie czterech nastoletnich przyjaciółek Anouchka, Julia, Raphaëlle i Colombe, nie różni się od ich rówieśników. Lubią chodzić na imprezy, stroić się , mają swoje małe i duże problemy. Są przekonane, że ich przyjaźń będzie trwać wiecznie i jest trwalsza niż miłość. Uważają, że mogą sobie ufać, i że są ze sobą szczere, ale czy tak jest w rzeczywistości? Wszystko się komplikuje, gdy jedna z nich , Julia, informuje koleżanki, że w trakcie wyjazdu do Londynu zawarła bliską znajomość z pewnym chłopakiem. Każda z dziewczyn reaguje na tę informacje inaczej, jednak wszystkie są o to zazdrosne. Jedna z nich postanawia poznać się bliżej z kolega Julii, co w późniejszym czasie okaże się przykre w skutkach.

Ta powieść nie jest skierowana wyłącznie do młodzieży, chociaż to ich będę najbardziej zachęcać do jej lektury. Bohaterki są nastolatkami, ale równie dobrze podobne sytuacje mogą mieć miejsce w życiu "dorosłych". Rodzice, którzy być może już zapomnieli, że sami kiedyś mieli naście lat, w tej książce zobaczą jakie myśli krążą w głowach nastolatków.

Schmitt dobrze zna kobiety i wie co siedzi w ich głowach. Kto przeczytał chociaż jedną książkę tego autora, ten wie, że Schmitt che swoim czytelnikom przekazać pewne wartości. Z każdej jego książki płynie jakiś morał, każda książka to lekcja życia. Jego twórczość jest uniwersalna. Wszystkie jego dzieła zmuszają do refleksji i chwili zadumy nie nad lekturą, ale na życiem.


Co aktualnie czytacie, co możecie polecić?

4 komentarze:

 1. Obydwie książki brzmią bardzo ciekawie. Nie jestem niestety molem książkowym i nie czytam ich.. wcale :P Może gdyby pojawił się film na ich podstawie, to chętnie bym zobaczyła obydwa! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki o nastolatkach bywają pełne śmiechu, chętnie bym przeczytała Zazdrośnicę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ostatnio czytam tylko notatki do sesji, ale "Czarownicę" dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze tych książek, ostanio mam w ogóle coś mało czasu na książki :(

  OdpowiedzUsuń